dr. Újvári Zoltán és dr. Báji-Patay Gergely ügyvédek blogja

Újvári & Báji-Patay Ügyvédi Iroda

Újvári & Báji-Patay Ügyvédi Iroda

Hajszárítótól a gépkocsiig.

2021. január elsejével változtak a jótállásra vonatkozó szabályok, amelyek ismerete hasznos lehet mindenki számára.

2021. január 04. - drujvari

Valószínűleg nem minden kedves olvasó előtt ismert, hogy 2021. január 1-ei hatállyal módosult a 151/2003. (IX.22.) Korm. rendelet az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról. Az erre való figyelemfelhívást azért tartjuk fontosnak, mert egyrészt bővült a kötelező jótállás alá vont termékek köre, másrészt ránk, fogyasztókra nézve jóval kedvezőbb részletszabályok léptek hatályba. Jelen írás arra próbál meg kísérletet tenni, hogy kiemelje azokat a változásokat, amelyek eddig nem voltak részei jogrendszerünknek és amely szabályok ismeretében lényegesen szélesebb körben és kedvezőbb feltételek mentén élhetünk a jótállási jogaink adta lehetőségekkel.

 

ke_pernyo_foto_-2020-01-22-14_28_42-1024x566.pngforrás: szallas.hu

 

 I. Jótállási határidők változása:

Az egyik legfontosabb módosítás, hogy a jótállási határidők sávosan – és fogyasztói szempontból kedvezően – változtak. Az eddigi szabályok szerint egy év kötelező jótállás vonatkozott minden, a rendeletben felsorolt termékre. Az új szabályok szerint:

 Érték / határidő:

- 10.000,- Ft – 100.000,- Ft között / 1 év,

- 100.000,- Ft – 250.000,- Ft között / 2 év,

- 250.000,- Ft feletti értéknél 3 év a jótállási határidő.

 II. Határidő kezdete, annak számítása: 

  • Amennyiben a fogyasztó az újonnan átvett terméket a vásárlástól számított hat hónapon túl helyezteti a vállalkozással üzembe (pl. egy kazán értékesítő általi üzembe helyezése), akkor a jótállás kezdete nem az üzembe helyezés időpontja, hanem a termék átvételének napja. Erre érdemes figyelni, mert ez a szabály azért indokolatlanul rövidítheti a jótállási határidőnket.
  • Amennyiben azonban a jótállási idő alatt a termék javításra szorul, akkor a javítás idejével automatikusan meghosszabbodik a jótállási ideje.

 III. A jótállás jegy alaki változása:

Új szabály, hogy már nem csak papír alapú, hanem digitális jótállási jegy is adható, amely a fogyasztói jogokat nem érinti.

IV. Meg kell őrizni az eredeti csomagolást, vagy sem:

A parttalan vita végére tett pontot a rendelet azzal, hogy rögzíti; A jótállási igény érvényesítésének nem feltétele az eredeti csomagolás megőrzése és a termék abban való visszaszolgáltatása. Azaz a jövőben a csomagolás megőrzése már nem szükséges.

V. Hol érvényesíthető a jótállási igény:

E körben is fogyasztóbarát módosításra került sor azzal, hogy már nem csak a vállalkozás által kijelölt javítószolgálatnál lehet jelezni a jótállási igényt, hanem a vállalkozás székhelyén, illetve bármely telephelyén vagy fióktelepén. Ezzel a rendelkezéssel az igényérvényesítési fórumok számos esetben megsokasodnak.

VI. Az azonnali csere vagy vételár visszafizetés kérdése:

Amennyiben a fogyasztó másképp nem rendelkezik, abban az esetben köteles a vállalkozás elsődlegesen nyolc napon belül cserélni, másodlagosan nyolc napon belül a vételárat – a vételár megfizetését igazoló bizonylat egyidejű felmutatásával – visszatéríteni, amennyiben: 

  • A termék első meghibásodása során a vállalkozás a termék javíthatatlanságát állapította meg, vagy
  • A termék a jótállás határidőn belül háromszor meghibásodik és kijavításra kerül, ezt követően a negyedik meghibásodás esetén (annak javíthatóságától függetlenül), vagy
  • A termék meghibásodását a vállalkozás harminc nap alatt nem tudja megjavítani.

Itt fontos felhívni a figyelmet arra, hogy jelen pontban ismertetett szabályok a közúti és vízi közlekedési eszközök túlnyomó többségére nem vonatkoznak (pl. gépkocsi, motorkerékpár, lakókocsi, motorcsónak, stb.).

 VII. A rendelet hatálya alá tartozó új termékek:

2021. január 1-től az alábbi, 10.000,- Ft feletti értékű termékek is a rendelet hatálya alá tartoznak példálózó jelleggel: 

  • nyílászárók,
  • árnyékolástechnikai eszközök,
  • riasztóberendezés és kapcsolódó eszközei,
  • garázskapu és a hozzá tartozó vezérlések,
  • zuhanykabin, kád, csaptelep,
  • napelemrendszerek,
  • elektromos rollerek, hoverboard,
  • drónok.

Összefoglalva kijelenthető, hogy a fogyasztókra nézve kedvező eddigi szabályok változatlanul hagyása mellett kifejezetten fogyasztóbarát irányba szigorodott a kötelező jótállás szabályrendszere, amelynek ismerete adott esetben sok kellemetlenségtől tudja megóvni a tisztelt olvasót.

A cikket írta: dr. Újvári Zoltán ügyvéd

ÚJVÁRI ÉS BÁJI-PATAY ÜGYVÉDI IRODA

A bejegyzés trackback címe:

https://drujvari.blog.hu/api/trackback/id/tr5516371622

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása