Megbízónk egy ÁFA visszaigénylésére jogosult gazdasági társaság. A tulajdonát képező munkagép totálkárosra tört. A károkozó felelősségbiztosítója - helyesen - a nettó káridőponti érték és - helytelenül - a bruttó roncsérték különbözetét fizette meg teljes kártérítésként a károsultnak. Ügyvédi irodánk levélben kérte a biztosítótól, hogy változtasson álláspontján és a nettó roncsérték figyelembevétele mellett fizesse meg a különbözetet (gyakorlatilag a roncs ÁFA-ját), de a biztosító különböző adójogi szabályok alapján ragaszkodott álláspontjához és elutasított minket.
A biztosító véleménye tömören annyi, hogy Ügyfelünk nem értékesítette a roncsot, így ÁFA (be)fizetési kötelezettsége sem keletkezett. Amennyiben értékesítette volna a maradványt, akkor annak igazoltsága esetén természetesen megfizette volna a befizetett ÁFA-t kárként.
Fotó: iriszoffice.hu
Miért téved a biztosító?
A biztosító tévedése úgy fogható meg a legegyszerűbben, ha különbséget teszünk vagyonban beállt értékcsökkenés és felmerült költség között. E két fogalmat keverik folyamatosan a biztosítók. Az ÁFA visszaigénylésre jogosult károsult vagyona nettó (ÁFA nélküli) vagyon. Azaz károsodás esetén nettó egészből lesz nettó maradvány, ami maga a kár. Az ÁFA az csak egy járulékos költség, ami akkor merül föl, ha termékértékesítés útján a roncsot értékesíti a károsult. De az értékesítés során befolyt ÁFA összege nem őt, hanem az államkasszát gazdagítja, így meglehetősen téves álláspont az, hogy az ÁFA összegével csökkentett kártérítést kíván fizetni a biztosító totálkár esetén teljes kártérítés címén.
A Törvényszék megerősítette álláspontunkat. Ítélete indokolásában kifejtette, hogy:
„A maradványérték kapcsán a felek között az ÁFA volt vitás, illetőleg csak annak térítési ideje, mivel a beavatkozó (a biztosító) nem vitatta, hogy az ÁFÁ-t is meg kell fizetnie a roncsérték után, csak álláspontja szerint akkor, ha az értékesítésre kerül.
A bíróság szerint a kár a munkagép balesetével (roncsolódásával) érte a felperest, nem pedig a roncs értékesítésekor, ezért a roncsérték utáni ÁFA tekintetében is alaposnak találta a felperes követelését.”
Fotó: szamvitelnavigator.hu
Mindezek alapján az ÁFA visszatérítésre jogosult károsultak ne fogadják el a jövőben a nettó-bruttó kifizetési alapot, mert a biztosító jogszerűtlenül megrövidíti őket. A szabály az szabály; nettó káridőponti érték és nettó roncsérték különbözete a jogos kártérítés.
A cikket írta: dr. Újvári Zoltán ügyvéd