Játszóházban, kalandparkban gyermekünk személyi sérülést szenved játék közben. Milyen lehetőségeink vannak ebben az esetben? Kivel szemben kérhetjük a keletkezett kár megtérítését?
Csak az idei esztendőben ezideáig két szerencsétlenül járt család kereste fel irodánkat ugyanazzal a természetű üggyel. Gyermekük születésnapi zsúr keretében játszóházban játszott barátaival, amikor egy szerencsétlen esést követően csontjuk tört a trambulinon. Mindkét esetben a játszóházat üzemeltető vállalkozás elhárította a felelősséget mondván „ők felhívták arra a figyelmet, hogy a gyermekek testi épségéért nem vállalnak felelősséget”.
Vajon igazuk van a vállalkozásoknak? Egy jól látható helyen elhelyezett felelősségkizáró tábla valóban felmenti őket minden anyagi felelősség alól?
A válaszom természetesen az, hogy NEM. De nézzünk a dolgok mélyére. Mi is történik jogi értelemben olyankor, amikor gyermekünket játszóházba visszük és az ott telepített játékokkal játszik a pici?
Az üzemeltető és közöttünk azzal, hogy befizetjük a játszóház belépő díját egy szerződés jön létre, amely alapján jogosulttá válik gyermekünk a játékok használatára. Amennyiben gyermekünk a játék során sérülést szenved, akkor nem történik más, minthogy a játék üzemeltetője hibásan teljesíti a szerződést, hiszen a játéknak rendeltetésszerű használat esetén nem lenne szabad sérülést okoznia a gyermek számára. A sérülés egyben károsodást is jelent, amely kárt (költségek, esetleg dologi károk, sérelemdíj, stb.) a játék üzemeltetőjének kell megtérítenie akkor is, ha kihelyezte a felelősségkizáró „bűvös” táblát.
Miért?
Ennek magyarázatát a Polgári Törvénykönyvünk 6:152. §-a adja meg, amely a következőképpen rendelkezik: „A szándékosan okozott, további emberi életet, testi épséget vagy egészséget megkárosító szerződésszegésért való felelősséget korlátozó vagy kizáró szerződési kikötés semmis.”
Azaz hiába a tábla, annak tartalma jogszabályba ütközik, így semmis. Nem képezi a felek között létrejött szerződés részét, így semmi sem gátolja meg abban a szerencsétlenül járt családokat, hogy a játszóház üzemeltetése során gyermekük által elszenvedett kárigényüket az üzemeltetővel szemben sikeresen érvényesítsék.
A cikket írta: dr. Újvári Zoltán