A XXI. századra a gépjárművek számának robbanásszerű növekedésével a mindennapi élet nélkülözhetetlen részévé vált a járművezetői engedély léte. Gondoljunk csak bele, hogy ma már nem nagyon találkozunk olyan önéletrajzzal, amely a meglévő nyelvvizsgák és IT ismeret felsorolása mellett ne emlékezne meg arról, hogy a munkára jelentkező járművezetői engedéllyel is rendelkezik.
Munkánk során sokszor tapasztaljuk, hogy a vezetői engedély fontossága ellenére az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy milyen közlekedési bűncselekmények elkövetése esetén kell számolniuk azzal, hogy már a büntetőeljárás megindításakor bevonják vezetői engedélyüket. A 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet szabályozza a fenti eseteket.
Négy esetben köteles a hatóság a vezetői engedély azonnali bevonására. Ezek a következők:
1. A járművezető közúti veszélyeztetés elkövetésével gyanúsítható.
A járművezető akkor követi el a közúti veszélyeztetés bűntettét, amikor úgy közlekedik, hogy a közúti közlekedés szabályainak megszegésével más vagy mások életét vagy testi épségét közvetlen veszélynek teszi ki.
Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy e bűncselekmény elkövetéséhez nem szükséges a tényleges fizikai kontaktus a másik közlekedővel, azaz nem szükséges a sérülés okozása. Elég annak a veszélye.
Tipikusan ilyen cselekmények, amikor közlekedési konfliktus alakul ki a felek között és az elől haladó járművezető úgy kívánja „megleckéztetni” a másikat, hogy egy teljesen indokolatlan pillanatban vészfékezést alkalmaz.
Fotó: szatmar.ro
2. A járművezető halált okozó közúti baleset okozása bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható.
Amikor már a helyszínen jól rekonstruálható egy halálos eredménnyel záruló baleset során, hogy ki volt a baleset vélhető okozója, akkor bizony már a helyszínen vagy azt követően rövid idővel bevonja az okozással gyanúsított féltől a hatóság a járművezető engedélyt.
Fotó: vasarhely24.com
3. A járművezető maradandó fogyatékosságot okozó közúti baleset okozása bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható.
Ebben az esetben nem jár a közlekedési baleset halállal, azonban ha a helyszínen orvos-szakértői vélemény beszerzése nélkül is egyértelmű a maradandó fogyatékosság okozása (például csonkolás), akkor köteles a hatóság a vezetői engedély azonnali bevonására.
Fontos felhívni a figyelmet, hogy számos közlekedési baleset során csak a nyomozati eljárásban beszerzett orvos-szakértői vélemény tud választ adni a maradandóság kérdésére. Ilyen esetek, amikor például a végtagok épek és sértetlenek maradnak, de funkcionalitásuk csökken. Ha az orvos-szakértő ezt megállapítja, akkor a szakértői vélemény beérkezését követően haladéktalanul köteles a hatóság az engedély bevonására.
Foto: vital-pro.hu
4. A járművezető a járművezetés ittas vagy bódult állapotban bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható.
Tapasztalataink szerint még mindig az ittas állapotban történő járművezetés a gyakoribb. Bódító szer hatása alatti járművezetés csekélyebb számban fordul elő. Amennyiben az intézkedő rendőr úgy értékeli, hogy a bűncselekmény elkövetése valószínűsíthető, akkor szondáztatás, majd orvoshoz szállítás, vér-, vizeletminta vétele várható, majd ennek eredményétől függően pozitív minta esetén azonnali vezetői engedély bevonás.
Fotó: kínaicuccok.blog.hu
A hatályos jogi szabályozás meglehetősen szigorú. A nyomozati munkát ellátó rendőrség számára semmiféle mozgásteret nem ad. Különös méltánylást érdemlő esetben lehet az illetékes ügyészséghez fordulni azzal a kéréssel, hogy a büntető eljárás jogerős lezárása előtt rendelkezzék arról, hogy visszakapjuk a járművezetői engedélyünket. De legyünk azzal tisztában, hogy a járművezetőkre nézve kedvező eredménnyel végződő ügyészi döntések vannak kisebbségben.
Szükséges különbséget tenni abban a körben is, hogy a négy esetből kettőt gondatlanul, kettőt pedig csak szándékosan tudunk elkövetni. Gondatlan alakzat a halál és a maradandó fogyatékosság okozása, míg szándékos alakzat a közúti veszélyeztetés és az ittas vagy bódult állapotban történő járművezetés. Erre csak azért tartom szükségesnek külön felhívni a figyelmet, mert vezetés közbeni kellő önmérséklet tanúsítása esetén járművezetői engedélyünk bevonásának esélyét 50%-kal mindenképpen csökkenteni tudjuk.
A cikket írta: dr. Újvári Zoltán
ÚJVÁRI ÉS BÁJI-PATAY ÜGYVÉDI IRODA