Drasztikusan szűkült a kátyúkárok miatti kárigény érvényesíthetőségének határideje. Szükségesnek látszik felhívni a kedves autóhasználó olvasóink figyelmét arra, hogy 2024. december 23-ával egy nagyon fontos törvényi változás történt az 1988. évi I. törvény (A közúti közlekedésről) 35. §-át illetően.
forrás: zaol.hu
2024. december 23-áig a 35. § ekként rendelkezett: „Az út kezelője a kezelői kötelezettségének megszegésével okozott kárt a polgári jog általános szabályai szerint köteles megtéríteni. A kártérítési követelést a kár keletkezését követően haladéktalanul kell a közút kezelőjéhez bejelenteni.”
Azaz a régi szabályozás szerint a klasszikus polgári jogi (öt éves) elévülés határidő mellett volt érvényesíthető az úthibák miatt elszenvedett káraink iránti igény.
2024. december 23-tól az alábbiak szerint változott a törvényi szabályozás. 35. §:
„(1) Az út kezelője az útkezelői kötelezettségének megszegésével okozott kárt a polgári jog általános, felróhatóságon alapuló felelősségi alakzatára vonatkozó szabályok szerint köteles megtéríteni. A kártérítési követelést a kár keletkezését követően 30 napos határidővel kell a közút kezelőjéhez bejelenteni. A polgári jog általános felelősségi szabályaitól eltérően, ha a károsult a bejelentésre előírt 30 napos határidőt elmulasztja, a közútkezelő felelőssége nem áll be, kivéve, ha a károsult bizonyítja, hogy a kárt okozó, a közút kezelőjének a kárfelelősségébe tartozó állapot a kár bejelentésének időpontjában is fennáll.
(2) Ha az út kezelője a tevékenységére irányadó jogszabályoknak megfelelően járt el, akkor nem állapítható meg az útkezelő felróható magatartása.”
Azaz 2024. december 23-a óta, ha nem jelentjük be az illetékes közútkezelőhöz 30 napon belül a kárunkat, akkor a határidőn túli bejelentés esetén csak akkor felel a közútkezelő, ha a károkozó állapot a bejelentéskor is fennáll!
Leszögezhetjük, hogy semmi sem indokolja az igényérvényesítés lehetőségének 59 hónappal (!!!) való lerövidítését, de attól a jogszabály még jogszabály, érdemes erre odafigyelni és kár esetén azonnal cselekedni.
A cikket írta: dr. Újvári Zoltán ügyvéd